Bemutatkozás
Az Alapítvány története
Dokumentumok
Kuratórium, Felügyelõbizottság
1997-ben, az az Országos Kardiológiai Intézet fennállásának 40. évfordulójára készülõdvén, az Intézet munkatársaiban érlelõdött az elhatározás, hogy az intézményt Gottsegen György professzor úrról nevezzük el. Gottsegen professzor hihetetlen akarattal és elszántsággal küzdött azért, hogy Magyarországon is létrejöjjön egy új intézmény a szívbetegek ellátására, és a szívbetegségek megelõzésére, valamint a konvencionális alapszakmák mellett kialakuljon egy új diszciplína, amit kardiológiának neveznek.
Gottsegen György már 1963-ban tudott és képes volt Európai Belgyógyász Kongresszust szervezni Budapesten, ahová eljöttek Európa legismertebb kardiológusai, hogy hangsúlyt adjanak és támogassák professzor úr elképzeléseit, azon törekvéseit, miszerint a korszerû kardiológia csak a különbözõ szakterületeken (belgyógyászat, sebészet, gyerekgyógyászat, radiológia) kiképzett - kardiológiai érdeklõdésû - orvosok és szakdolgozók szoros egységében és együttmûködésével lehetséges. Ehhez új, megfelelõ intézmény, országos szervezettség és a megfelelõ feltételek kialakítása elengedhetetlen.
Munkájának eredménye, hogy megszületett a 25/1957. számú Eü. Min. /Eük. 12/ utasítás az Országos Kardiológiai Intézet felállításáról és dr. Gottsegen György igazgatói kinevezésérõl.
1997. június 20-án megünnepelhettük az Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet alapításának 40. évfordulóját. Az ünnepet Kemény Zsigmond szavaival jellemezhetjük: "kitûnõvé egy szerencsés perc által is válhatunk, hasznossá hosszú fáradtságos évek tesznek."
Az ünnepségen Gottsegen professzor úr tisztelõi elhatározták, hogy alapítványt hoznak létre, melynek célja az egyre romló gazdasági helyzetben az Intézet alapfeladatainak segítése, támogatás nyújtása a munkatársak szakmai fejlõdéséhez, az újabb eljárások elsajátításához, a nemzetközi szakmai kapcsolatok fejlesztéséhez és minden olyan elengedhetetlenül szükséges feladathoz, melyek ugyan az Intézet országos jellegébõl adódnak, de megvalósításukhoz a pénzügyi, finanszírozási feltételek nem, vagy csak részben biztosítottak.
Az elképzelés valóra váltásához sikerült megnyerni dr. Gottsegen Ágnest - professzor úr leányát -
és dr. Orbán Istvánt, az EGIS gyógyszergyár akkori vezérigazgatóját,
így dr. Istvánffy Mária fõorvos asszony mellett õk lettek alapítványunk megalapítói.
A kuratórium elsõ elnökévé dr. Árvay Attila szívsebész professzort, intézetünk korábbi fõigazgatóját választottuk.
A kitûzött célok eléréséhez az Alapítvány a következõ tevékenységeket határozta meg:
A fentiek szellemében számos programmal segítettük az Intézet gyógyító- és rehabilitációs munkáját. Többek között alapítványi támogatással vásárolta meg az Intézet a Berliner Heart mûszívet, a transzplantált betegek vizsgálatához elengedhetetlenül szükséges Viva Echo készüléket, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet Felnõtt Kardiológiai Osztálya negyedik emeletének felújítása során a modern ágyakat. Alapítványunk hatékony segítséget nyújtott az intézeti digitális radiológiai eljárások fejlesztéséhez, valamint a PACS képarchiválási rendszer installálásához is. Folyamatosan támogatjuk az intézeti tudományos konferenciák megrendezését, az új metodikák elsajátítását és intézeti bevezetését.
Dr. Palik Imre
kuratóriumi elnök