SZÍVTRANSZPLANTÁCIÓS KLUBDÉLUTÁN
MÛKÖDIK INTÉZETÜNKBEN!
A Gottsegen György Alapítvány nevében, az alapítvány elnöke, Dr. Palik Imre fõorvos felhívta figyelmünket az Eü. K. 12/2009. júl. 3. számában közzétett "Az egészségügyi tevékenységet végzõ, a betegek rehabilitációját elõsegítõ szervezetek támogatására" címû pályázati felhívásra. Az alapítvánnyal közösen kidolgoztuk a "Szívtranszplantációs várólistán lévõ és a szívtranszplantáción átesett gyermekek és felnõttek társadalmi beilleszkedésének és komplex rehabilitációjának elõsegítése" címû programot, amely 700.000.-Ft támogatásban részesült. A támogatás a szakállamtitkár asszony leirata alapján, "klubfoglalkozások, részletes írásbeli tájékoztatók" (gyerek, felnõtt) megvalósítására fordíthatók.
A pályázati támogatásból megvalósítottuk a nyomtatott tájékoztatókat (Tájékoztató a szívbarát étrendrõl, Tájékoztató a szívtranszplantáció utáni életrõl) és kéthavonta klubdélutánokat tartunk a szívtranszplantációs várólistán lévõknek illetve a már transzplantáción átesetteknek. Klubtagjainkat az egészséges táplálkozás jegyében látjuk vendégül, ezzel is segítséget nyújtva a helyes étkezési szokások megtervezéséhez.
Elsõ klubdélutánunk 2009. november 16-án volt. Meghívott vendégünk Csánki Mária dietetikus volt,aki segített eligazodni a szívbarát és a transzplantáció utáni étrend rejtelmeiben. Interaktív beszélgetés keretében betegeink is aktívan részt vettek a téma megvitatásában.
2010. február 16-án, a nagy hó ellenére sok érdeklõdött vonzott Dr. Kulcsár Andrea, a László kórház védõoltás szakambulancia vezetõjének tájékoztatása a kötelezõ és ajánlott védõoltások lehetõségeirõl transzplantáció elõtt és után az egész család számára. Rengeteg kérdés került megválaszolásra, ami jelzi a téma fontosságát. A nagy érdeklõdésre való tekintettel a doktornõt a közeljövõben ismét meg fogjuk hívni.
Igazi sportklub volt 2010. április 13-án, amikor Szentiványi Rita, az intézmény volt gyógytornásza, a résztvevõknek olyan technikákat tanított gimnasztikai labdával, amelynek segítségével a gerincet kímélve és erõsítve, a helyes testtartásra illetve a napi rendszerességgel történõ aktív mozgásra inspirálta a klubtagokat. A résztvevõk lelkesen próbálták elsajátítani a helyes technikákat. Minden résztvevõ nyomtatott segédanyagot kapott ahhoz, hogy az itt kipróbált technikákat otthon is folytatni tudja.
Reményeink szerint - az egyre nagyobb érdeklõdés mellett - a várólistán, illetve a már szívtranszplantáción átesett betegek és családjuk világosabb képet kaphatnak a szívtranszplantáció utáni aktív élet lehetõségeirõl.
Veres Ezsébet Kozma Andrea
szociális munkás transzplantációs koordinátor